OZON TEDAVİSİ

Ozon Tedavi

Ozon üç oksijen atomundan oluşan kimyasal bir bileşiktir. İki atomlu normal atmosferik oksijenin çok yüksek enerji taşıyan bir şeklidir. Havadaki oksijenin güneşin U.V. ışınlarını veya elektrik akımlarını emmesi ile oluşur.

Yaşam süresinin kaliteli bir şekilde uzaması daha dinç ve daha enerjik olmak için yapılması gereken destek tedavilerinden biri de medikal ozon tedavisidir. Ozon tedavisi birçok patolojik durum daha iyi hale gelir veya tamamen düzelir. Bu konuda birçok tıbbi yayın ve tıbbi araştırma bulunmaktadır. Ozon uygulamaları hastalıkların tedavisinde diğer tedavilere ek olarak uygulanan tamamlayıcı tedavi grubuna girer. Medikal ozon kurallara uygun olarak uygulandığında tamamen güvenli, pratik, etkili ve ucuz bir tedavi şeklidir. Tedavi başarısı hastanın ve hastalığın durumuna bağlıdır.

Kan yoluyla yapılan ozon tedavisi sonrasında antioksidan sistemde aktivite artışı, bağışıklık sistemi güçlenmesi, metabolizmada hızlanma, eklem kıkırdak dokusu regenerasyonu, enerji artışı, kollajen doku  aktivasyonu, damar duvarlarında yenilenme, dokuda oksijenlenmenin artması, karaciğer regenerasyonu ve vücudun kendini yenileme mekanizması aktive edilmiş olur.

      OZON TEDAVİSİNİN UYGULAMALARI

 • Damar Dolaşım Bozukluğu (Reynoud hast. Burger hast. gibi)
 • Diyabet, Diyabetik ayak
 • Metabolik Sendrom
 • Fibromiyaljiler
 • Hipotiroidiye bağlı metabolizma yavaşlaması
 • Vertigo, Baş dönmesi, Kulak çınlaması, İşitme kaybı
 • Kanserli hastalarda kemoterapi ve radyoterapi tedavilerine destek amaçlı.
 • KOAH, Astım gibi Solunum Yolu Hastalıkları
 • Ameliyat öncesi ve sonrası iyileşmeyi hızlandırmak amaçlı.
 • Yanıkların tedavisi
 • Barsak ve vücudun diğer mantar hastalıklarının tedavisinde
 • Yaşlanmaya karşı Antiaging amaçlı
 • Güzellik ve Estetik amaçlı kullanım alanları vardır.

UYGULAMA YÖNTEMLERİ

A) Ciltaltı uygulama yöntemi

B) Major otohemoterapi: Hastadan kan alınarak yapılan tedavidir. Bu metotla 50-100 ml hasta kanı alınır, belirlenen uygun doz ozonla karıştırıldıktan sonra tekrar aynı yoldan hastaya geri verilir. Bu amaçla steril, ozona dayanıklı sarf malzemeleri ve vakumlu şişeler kullanılır.

C) Minör otohemoterapi: Hastadan alınan 3-5 ml kan ozonlanarak intramuskuler(kas içine) yolla hastaya geri verilir. Bu yöntemle bağışıklık sistemi aktivasyonu yapılır. Alerjik hastalıklarda ve genel olarak bağışıklık sistemini güçlendirmede kullanılır.

D) Rektal ozon uygulaması: Hastaya rahatsızlık vermeyen pratik bir uygulama şeklidir. Ozon gazı direkt olarak hassas bağırsak duvarından emilir. Bu metot genelde barsak hastalıklarının tedavisinde uygulanır. Ancak son zamanlarda daha pratik ve rahat olmasından dolayı genel sağlık ve iyileşme için kullanılmaktadır.

E) Vaginal ozon uygulaması: Ozonun vajinal yoldan uygulanması, buradaki bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarının tedavisini kolaylaştırır.

F) Dış kulak yolundan ozon uygulaması: Başdönmesi, vertigo, kulak çınlaması, işitme kaybı gibi durumlarda uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir.

Ozon tedavisi uygulaması öncesinde hasta, uygulamayı yapacak hekimi kullandığı herhangi bir ilaç varsa bilgilendirmelidir. Aynı şekilde kalıtsal hastalıklar, alerjiler ve diğer şikâyetler konusunda hekim bilgilendirilmelidir.

Ozon terapi düşük riskli ve diğer medikal tedavilerle birlikte tamamlayıcı ve destekleyici olarak uygulanan, iyileşmeyi hızlandıran bir metottur. Özellikle bazı hastalıklarda iyileşmeyi hızlandırır, kolaylaştırır. Hasta hangi durumlarda uygulanacağını hekimi ile beraber karar vermelidir.

Categories: OZON TERAPİ